Servant Leaders

Servant Leadership Board

Kevin Nelson (co-moderator)

Evan Finch (co-moderator)

Gary Wininger

David Boyer

Heather Woolbert

Patty Gantenbein

Rog Huitink

Cameron Costen

Arnie Monahan

Amy Rathbun 

Brad Conant

Josh Kebabian 

Tyler Rice

Von Jessee

 

Servant Leader Teams

(SLB oversight, pastoral contact in parentheses)

Building: Arnie Monahan (Kevin)

Nursery: Miranda Jordan (Kevin)

Welcome Team: Von Jessee and Tyler Rice (Kevin)

Integration Team: JoAnn Kupiec and Susan White (Kevin)

Audio/Visual: Gary Wininger (Kevin)

Fellowship and Special Events: Patty Gantenbein and Cameron Costen (Kevin)

Mercy: Rog Huitink (Preston, session)

Worship Administration: Evan Finch (Kevin)

Graduate and Professionals Ministry Liaison: Josh Kebabian

Special Projects Coordinator:* Brad Conant (Kevin)

Tech Team:* Christopher Battista (Preston, staff)

Library:* Robert Leishman (Kevin)

Décor:* Elisa Billings (Preston, staff)

Cleaning:* Paul Wildey (Kevin)

Van:* Paul Wildey (Kevin)

Prayer Team:* Preston Graham (interim)

Security Team:* Preston Graham (interim)

*These are ad hoc teams accountable to the SLB.

 

Ministry Leaders

(pastoral contact in parentheses)

Music Team/Worship: Emily Boyer/Trevor Babb (Preston)

Men’s Ministry: David Boyer (Preston)

Women’s Ministry: Lisa Hawkes (Kevin)

Children’s Ministry: Heather Woolbert (Kevin)

Youth Ministry: Aaron Rathbun

College Ministry: Craig Luekens

Graduate/Young Professionals Ministry: Kevin Nelson

Young Family Coordinator: Katherine Babb (Kevin)

Community Group Leaders: Kevin Nelson

School of Discipleship: Kevin Nelson

 

Finance Team

(pastoral contact in parentheses)

Finance Team Leader: David Taylor (Preston, session)

Treasurer: Joshua Bird (under Finance Team)

Bookkeeper: Janine Lempke (Preston, session)

 

Sunday School Teachers

2.5 - 4’s Class (Reading room off of Fellowship Hall, basement)

Teachers: Laura Smith 

Pre-K - K Class (Basement of Study Center, Suite #1 )

Teachers: Sheila Tarantino and Elena Gerard

1st - 2nd Grade Class (Conference Room, 2nd floor Study Center)

Teachers: Bill Phinney and Lisa Tweed

3rd - 4th Grade Class (Lecture Room, 1st floor Study Center)

Teachers: Caroline Misarski and Julie Walker

5th - 6th Grade Class (Middle Room, 2nd floor Study Center)

Teachers: Hannah Chen and Christie Nelson

7th - 8th Grade Class (Senior Pastor’s Reading Room, 2nd floor Study Center)

Teachers: Cliff Bogue and Katie Levesque

High School Class (High School Room, 2nd floor of Study Center)

Teachers: Josh Kebabian  and Aaron Rathbun